2008/10/14

Cigaretes uz galda un ne tikai


Sveicināts, mans apburošais lasītāj! Apsveicu ar zelta rudeni un ļaužu pūļiem, kuri kā katru gadu gāž apkārt Siguldu, jo, kā labi zināms, tad lapas paliek dzeltenas un sarkanas un vēl kādas tur tikai Siguldā, citur šamās nokrīt 150 milisekunžu laikā, apsveicu ar ikrudens jautrības uzplūdiem, apsveicu ar garākām naktīm!

Tā kā mana dzesēšanas sistēma atkal atteicās funkcionēt, tad nu jau otro dienu ir iemesls gulēt mājās un censties pierunāt organismu nesakausēt glāzi, no kuras dzeru. Glāzi, kuru nav kur īsti nolikt, jo galds ir piekrauts ar kaut ko. Varētu sakraut gultā, bet divguļamās viena puse piekrauta (un regulāri tiek izkrauta) ar kaut ko. Varētu sakraut uz palodzes, bet brīdī, kad man sagribas atvēt logu, tas tāpat tiks sakrauts uz galda vai gultā. Skapī? Mmm... Kurš šito visu tur sabāzis?

Nu labi, pieņemsim, ka uz galda esošās mantas (jau pieminētā glāze, krūzīte, divi lādētāji, divi cietie diski, nezināms daudzums CD un DVD, cigaretes, līgumi, dažas brilles, pāris metri vadu, vēl dažas pavadzīmes, sērkociņi, karte, trīs veidu knaibles, tai skaitā ķirurģiskās, daži perehodņiki, kilograms šķiltavu, fotoaparāts (sen meklēju), bārdas dzenamais, šķiltavu benzīns, kārtis, portcigārs un vēl kaut kas, kam man slinkums domāt nosaukumu, kā arī dators, monitors un printeris) es salīdzinoši bieži izmantoju (tikai nejautājiet...), savukārt no tā izriet, ka zem galda un atvilktnēs esošās mantas un lietas es izmantoju  attiecīgi retāk un reti. Ja man ir zināms, ka zem galda ir vēl pāris metri vadu, nejēdzīgs daudzums manuāļu un specifikāciju, vēl kaut kādi pribambasi, viskijs (o!), iespējams, ka (nedaudz piepūloties) funkcionējošas detaļas, konjaks (wow!), tad par esošo triju atvilktņu saturu man ir jākonsultējas ar kādu gaišreģi (vai eksorcistu), jo zinu tikai to, ka vienā lādē man glabājas visādas vizītkartes (neatrodamas brīžos, kad nepieciešamas), savukārt otra ir piestūcīta ar rēķiniem un čekiem. Rēķini visi ir apmaksāti, jo nesamaksāšanas gadījumā es (un ne tikai es) tieku apbērts ar vēl bagātīgāku papīra lietu, kas nelabvēlīgi ietekmē manas atvilktnes iekšējo blīvumu. Kas aizņem atlikušo vietu - zināt nezinu. Par skapi pat nesākšu runāt - man ir aizdomas, ka tur dziļumā glabājas Dzintara istaba... Ak jā, un brīvajās vietās da jebkur atrodas grāmatas un grāmatiņas. Ja vēl izdodas sameklēt klavieri un peli (abas bezvadu), tad jau varu justies laimīgs.

Bet nu štrunts ar nezināmo, to, ko man vajag, es atrast varu, bet jāsāk ar ko citu - kādu laiciņu atpakaļ biju ciemos pie meitenes (ak, kāds pārsteigums!), kurai dzīvoklis bija vēl vairāk pārkrauts - štrunts pie štrunta, pekele pie pekeles, tikai nevis tādā noliktavas stilā kā man, bet kārtīgi un akurāti - var redzēt, ka cilvēkam sagādā prieku šī te nevajadzīgo mantu izstāde, sagādā prieku tamās kārtot, pucēt un slaucīt, novietot pareizajās vietās un apbrīnot savu kārtības izjūtu. Atnācu mājās un izraku Džeroma K. Džeroma "Trīs vīrus laivā": Metiet laukā grabažas, cilvēki! Lai jūsu dzīves laiva ir viegla, lai tajā atrodams tikai visnepieciešamākais - mājīgs nams un vienkāršas izpriecas, pāris draugu, kas ir šī vārda vērti, kāds, kas mīl jūs un kam jūs atbildat ar pretmīlestību, kaķis, suns un viena vai divas pīpes, pietiekami daudz ēdiena un drānu, un mazliet vairāk nekā pietiekami - dzērienu, jo slāpes ir drausmīgs posts. He, labi gan, ka es vismaz reizi pusgadā izmetu laukā grabažas... Visas grabažas, gan materiālās, gan garīgās, jo tendence krāt fiziskos krāmus atspoguļojas uz visu pārējo. Kaut gan fizisko mantu man tāpat daudz nav - visu, kas nepieciešams izdzīvošanai, es varu panest, pārējais ir tikai bonuss, bet bonusi ne vienmēr ir tie labākie.

Morāles nebūs, būs tikai smīns - jo pa radio jau iet reklāma, kas aicina iepirkt ziemsvētku dāvanas. Tikai dāvanu pirkšanas un mājas piekrāmēšanas drudzī tiek aizmirsta sena patiesība: двум богам нельзя служить!


EOF

2 comments:

Liz said...

Es atceros to Džeroma rindkopu, ko tu citēji. Tā beidzās vēl skaistāk ar tā visa sviesta uzskaitījumu, ko mēs mēdzam paņemt savā laivā, un saraksts beidzās ar "bāžām par to, ko par mums padomās apkārtējie". Es ik pa laikam to atceros.

Atiiecībā uz taustāmo mantu kārtību, es gadus četrus atpakaļ atradu zem galda kādas no savām apakšbiksēm. Toreiz es vēl dzīvoju viena, bet man bija romāns ar precētu vīrieti, kuram es arī teicu "Labi ir būt neprecētai, ja atrodi apenes zem galda, vismaz esi droša, ka tās ir tavas." Tagad man arī mēdz būt apenes zem galda, bet tagad es droši zinu, kurš tās ir atstiepis.

Mārcis Laganovskis said...

Ja nu šo te bez mums diviem lasa vēl kāds, tad sniedzu sviesta uzskaitījumu citāta veidā no krievu tulkojuma:

Чем только не нагружают они свое утлое суденышко, заваливая его до самой верхушки мачты! Тут и нарядные одежды, и огромные дома; бесполезные слуги и толпы светских знакомых, которые ценят вас не дороже двух пенсов и за которых вы не дадите и полутора; пышные приемы с их смертной тоской; предрассудки и моды, тщеславие и притворство, и - самый громоздкий и бессмысленный хлам! - опасение, что о вас подумает ваш сосед; тут роскошь, вызывающая только пресыщение; удовольствия, набивающие оскомину; показная красота, подобная тому орудию пытки, в виде железного венца, который в древние времена надевали на преступника и от которого нестерпимо болела и кровоточила голова.

Manas apenes es glabāju vienā vietā, jo tās neiederas ansamblī, savukārt sieviešu veļu un atribūtus, kas savukārt izdaiļotu kompozīciju, es во избежание неприятных вопросов īpašumā neturu, jo no pieredzes zinu, ka drošs varu būt tikai par to, ka tās nav manējās.